Výstava Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji veřejnosti představuje formou otevřeného depozitáře všechna díla sochaře Vladimíra Preclíka z darované kolekce (celkem 54 děl) doplněná o další autorovy práce ze sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové.
Sochař Vladimír Preclík (1929–2008) se vedle prostorové tvorby věnoval také malbě, kresbě, grafice i literatuře. Do výtvarného povědomí vstoupil v 60. letech 20. století díky svým dřevěným sochám. Autor spojil řezbářskou tradici s novými abstraktními tendencemi. Podlehl kouzlu asambláží, ve kterých kombinoval vlastnoručně vyřezané dřevěné prvky se sklem, kůží nebo kožešinou a dotvářel je barvou. Jeho sochám nechybí humor či ironizující podtext. Neméně důležitou oblast Preclíkovy tvorby představují kamenné sochy, které vznikaly zejména pro veřejné prostory. V roce 2004 se umělec ujal sestavení souboru sochařských děl (Příběh utrpení a nadějí člověka) pro novodobou křížovou cestu u Kuksu, do něhož také jednou prací přispěl.
Preclík se do svého rodného kraje vracel opakovaně a v roce 2008, nedlouho před svou smrtí, věnoval reprezentativní soubor svých děl Královéhradeckému kraji. Tento velkorysý dar zahrnuje 54 děl z různých období, která doplňují portréty Vladimíra Preclíka od významných českých umělců (např. Jiřího Koláře nebo Adolfa Hoffmeistera). Tři sochy jsou trvale vystaveny na nádvoří sídla Královéhradeckého kraje. Galerie Vladimíra Preclíka představuje celý tento soubor formou otevřeného depozitáře. Díla jsou vystavena v celé své rozmanitosti i surovosti, tak, jak byla darována.